Skip links

Ulica Brydżowa

Muzeum Kart do Gry

Ulica Brydżowa – Muzeum Kart do Gry prezentuje jedną z największych i najróżnorodniejszych kolekcji kart do gry i rekwizytów karcianych w Europie.

Zbiór, który dotąd wystawiany był częściowo w Muzeum Plakatu i Zamku Królewskim w Warszawie, wreszcie doczekał się stałej ekspozycji. To gratka nie tylko dla fanów gier karcianych, ale także miłośników sztuki plastycznej. Do spaceru Ulicą Brydżową zapraszamy również całe rodziny, z myślą o najmłodszych gościach przygotowaliśmy Pokój Piotrusia.

Wystarczy uchylić drzwi i przekroczyć próg, a poczujemy się jak Alicja w Krainie Czarów. Idąc Ulicą Brydżową mijamy pocztę, operę, kino, restaurację i inne obiekty, oczywiście zaaranżowane w konwencji karcianej, cały czas bacznie obserwowani przez postaci, które patrzą na nas z niezliczonej ilości kart. Muzeum Kart do Gry zaskakuje i zachwyca swoim bogactwem i różnorodnością. Kto myśli, że tu spotka tylko eleganckie damy, groźnych króli lub przystojnych waletów, ten bardzo się myli! Na kartach widnieją aktorzy, politycy, bohaterowie bajek, fantastyczne zwierzęta. Gorąco zachęcamy do rodzinnego spaceru po tym baśniowym zakątku!

Karty od swego zaistnienia na terenie Europy przed 700 laty, miały zarówno miłośników jak i zagorzałych przeciwników. Pierwsi uważali grę w karty za wspaniałą rozrywkę towarzyską i umysłową, ci drudzy traktowali karty jak narzędzie diabła i prostą drogę do zguby i wiecznego potępienia. Obecnie karty nie budzą już takich emocji. Wypierają je bardziej nowoczesne formy rozrywki.

A szkoda… Gra w karty jest świetnym sposobem wspólnego spędzania czasu i gimnastyką dla umysłu, dobrą zarówno dla młodszych jak i starszych graczy. W przestrzeni muzeum można oglądać tematycznie ułożone eksponaty gromadzonego od prawie 45 lat zbioru kart do gry i rekwizytów karcianych. Twórcą tej kolekcji i obecnym kustoszem Muzeum Kart do Gry jest Andrzej Rzepkowski.

Autorem zdjęć ekspozycji jest Przemysław Kozłowski.

Skip to content