Skip links

Kręcić każdy może 2021

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Na zajęciach dzieci nauczyły się kreatywnego wykorzystywania ogólnodostępnych narzędzi, takich jak laptopy czy smartfony, ale również doskonaliły swoje umiejętności plastyczne i techniczne. W trakcie cyklu spotkań uczestnicy poznali cały proces powstawania animacji poklatkowej od tworzenia scenariusza filmu poprzez opracowanie storyboardu, kreowanie postaci i budowy, wykonania scenografii, realizację filmową z wykorzystaniem programów desktopowych i aplikacji mobilnych oraz jego postprodukcję.

Animatorzy byli jedynie wsparciem w procesie twórczym, jednak ostateczny charakter, jaki miała przybrać animacja, należał do grupy.

W trakcie warsztatów uczestnicy używali standardowych materiałów, takich jak: mazaki, kredki, kartony, taśmy, patyczki, plasteliny, modeliny, ciastoliny, kartki, tektury i nożyczki itp., dzięki którym będą mogły ćwiczyć prace manualne. Wykorzystanie wielorakich form ekspresji przy użyciu różnorodnych materiałów dało każdemu uczestnikowi szansę na rozwój własnej kreatywności. Jednocześnie należy zauważyć, iż dzięki poszerzeniu umiejętności manualnych dziecko rozwija swoją samodzielność, poszerza zakres swojego oddziaływania i buduje swoją samoocenę, a także postrzeganie i rozumienie świata. W trakcie warsztatów uczestnicy korzystali również z urządzeń, takich jak: tablety czy smartfony, statywy z możliwością montażu, rzutnikiem czy ekranem LCD. Do wszystkich czynności w zadaniu były wykorzystywane aplikacje Stop Motion Studio, iMovie, Movie Editor czy GarageBand. Tak skonstruowane warsztaty miały charakter kreatywnej zabawy, a jednocześnie pozwoliły na rozwój logicznego, a zarazem twórczego myślenia. Wartością dodaną było nabycie przez najmłodszych umiejętności praktycznych, których nie mają możliwości uzyskać podczas standardowych zajęć w szkole.

Prowadzone warsztaty były dla uczestników nowym doświadczeniem, które rozbudziło w nich ciekawość i stanowiło bodziec do dalszego rozwoju własnych zdolności twórczych poprzez wykorzystanie nowych technologii.

Efektem działań warsztatowych prowadzonych przez doświadczonych animatorów i twórców, było samodzielne stworzenie animacji poklatkowej – od powstania koncepcji do realizacji filmu.

Warsztaty odbyły się w sierpniu 2021.

Zajęcia obejmowały podstawy obsługi programu stop motion studio oraz ćwiczenia usprawniające świadomość czasu w animacji, ilości klatek, użycia dźwięku. Następne zadanie polegało na wykorzystaniu takich elementów jak karton oraz bibuła i na stworzeniu abstrakcyjnej animacji.
Przykładowe prace poniżej.

 3 Miejsce – wspaniale skoordynowane płynne ruchy postaci…

W kolejnym dniu prace nad animacją objęły wykorzystanie materiału plasteliny oraz wymyślenie bohatera. W tym wypadku korzystaliśmy z wykorzystania białego tła bezcieniowego (chodzi o to aby mieć poczucie profesjonalnego tła bez zagięć). W tym dniu uczyliśmy się też konstruowania prostej fabuły i dodania emocji u naszych bohaterów.

2 Miejsce – najmłodsza uczestniczka warsztatów, bardzo kreatywny projekt „przemiana”

Na koniec zajęć przygotowaliśmy się do zaaranżowania własnego studia z bezcieniowym kolorowym tłem, ustawieniem większej ilości źródeł światła i wykonaniem scenografii dla naszej historii i bohatera. Ten etap został podzielony na 2 dni. Przygotowanie sceny oraz aspekty techniczne były wyzwaniem i wymagały cierpliwości aby na gotowej scenografii wykonać finalnie animację wg naszego pomysłu, który został określony wg wcześniejszego scenariusza. Na tym etapie korzystaliśmy z arkuszy rozpisania naszej historii (storyboard).
Dopiero na przygotowanym tłe i wymyślonymi postaciami tworzyliśmy animację. Efekt końcowy prezentują poniższe animacje.

1 Miejsce – Powódź – za pomysł i realizację efektów specjalnych

Gala prezentacji najlepszych filmów i rozdania pamiątkowych dyplomów i nagród

Po więcej informacji dotyczących programu i jego obsługi odsyłamy do naszego posta na temat jesiennych akademii filmowych tutaj: https://gca.edu.pl/jesienne-akademie-filmowe-animacje/

Skip to content